Destiny 2 – İki Ay Sonrası, Bir Sequel Olmak Zorunda Mıydı?

ea access
EA Access Yeni Platformlara Gelebilir
Kasım 1, 2017
GTA Online
GTA Online Cadılar Bayramı’nı Yeni İçeriklerle Kutluyor!
Kasım 1, 2017
Destiny 2

Destiny 2 çıktıktan bir ay sonra, “Destiny 2 – Bir Ay Sonrası” yazımda, Destiny 2’nin oldukça iyi bir oyun olduğundan, ancak son derece eksik bir “Destiny Tecrübesi” olduğundan bahsetmiştim. Bugün ise neredeyse ikinci ayın sonundayız, o yazımın üstünden bir ay geçti. Raid Prestige modu açıldı, bu hafta içerisinde Raid’in ilk challenge modu açıldı, Destiny 2’nin ilk Iron Banner’ını yaşadık. Ancak ne yazık ki bu yeniliklerin hiçbiri, Destiny takipçilerine iyi gelmedi. İkinci ayı geride bırakırken, bu konuda söyleyecek sözlerim var.

Destiny 2 – İki Ay Sonrası, Bir Sequel Olmak Zorunda Mıydı?

Geçen ayki yazımda zaten Destiny 2’nin eksikliklerinden bahsettim. Endgame denilebilecek, kovalanabilecek hiçbir şey yoktu. Destiny’nin üstüne kurulu olduğu “tekrar oynanabilirlik” seviyesi, Destiny 2’de mevcut değildi. Ancak yine de, o günden beri yaşadıklarımızı özetlemek lazım, bugünü anlayabilmek için. Eğer Destiny’i zaten yakından takip ediyorsanız, Iron Banner ve Raid başlıklarını geçebilirsiniz, büyük ihtimalle bu anlattığım sorunların zaten farkındasınız.

Iron Banner

Oyundaki ikinci ayımıza Iron Banner ile girdik. Eğer birazcık takip ettiyseniz, internet bu etkinlikten de pek memnun değildi. Sanki Iron Banner’a yapılan 3 yıllık düzeltmeler unutulmuş, Destiny’nin ilk Iron Banner’ına dönmüştük.

Lord Saladin, Kule’ye geri dönüşünü yapmıştı yapmasına da, dönerek faydadan çok zarar getirmişti. Daha Iron Banner’a dahil olmasanız bile, Lord Saladin’in, Rise of Iron sonrası, Veteran Guardian’lara özgü diyaloglarının olmaması dikkat çekmişti. Rise of Iron’da kendisine destek verip, yüzden fazla Iron Lord’un başaramadığını, tek başıma başardığımı adeta unutmuştu. O melankolik bir şekilde Iron Temple’da Jolder’ı düşünürken, ben (ve 5 başka Fireteam arkadaşım), House of Devils’in SIVA stoğu ile tanrıya dönüştürülmüş liderleri Aksis’i öldürmekle meşguldüm. Peki ya hikayenin sonunda beni bir “Iron Lord” ilan etmene ne oldu Salad-Başgan? Hikayenin başında Shaxx sana nasıl yardım ettiğimi hatırlıyor, senin gıcığın ne?

Bu da aynı PvP

Ancak keşke Iron Banner’ın sıkıntıları burada bitse. Ancak Trials’ın yaşadığı sorunu, Iron Banner’da yaşıyor. Bütün PvP aktivitelerini 4v4’e çeviren Bungie, Iron Banner’ı da 4v4’e çevirerek dördüncü “farklı ama aynı” Crucible listesini yaratmayı başarmıştı. Hani, illa savunmak istiyorsanız “Uuuuu, ama Trials’da ve Competitive’de Countdown ve Survival oynuyorsun, Quickplay Control, Clash ve Supremacy, Iron Banner’sa sadece Control’du” diyebilirsiniz. Ancak bu, bütün listelerin birbiriyle aynı hissi verdiği gerçeğini değiştirmiyor. 4 tane aynı amaca hizmet eden Crucible listemiz var.

Iron Banner esnasında Crucible ekranı

Iron Banner ödül fiyaskosu

Yarayı bandajlamak yerine, üzerine tuz basmayı seçen Bungie, maç sonu ödül tablosuna Iron Banner ödüllerini koymamayı seçmiş. E olsun, hala gidip Saladbar’ın bu hafta sattığı silah veya zırhlardan istediğinizi, Glimmer veya Legendary Shard karşılığı alabilirsiniz, değil mi? Hayır!

Kazandığınız maçtan 4 Token, kaybettiğiniz maçtan 2 Token kazanıyorsunuz ve Iron Banner ödülleri kazanmak için 20 Token teslim etmeniz gerekiyor. Ödül ise Iron Banner engram. Yani ne alacağınızı bilmeniz mümkün değil. 5 kere deneyip, 5 kere Iron Banner Hand Cannon’ını da alabilirsiniz yani. Öyle bir durum ki, Destiny’de Faction’larda sahip olduğumuz, level atlayınca karşımıza çıkan “Zırh paketi” ve “Silah paketi” seçenekleri bile yok.

Devam edelim, Iron Banner ödüllerinin özel Perk’leri de yok, tıpkı Trials ve Raid ödülleri gibi. Oysa Destiny’de “Zone Capture Agility Boost verir” tarzı, PvP playlistlerinde avantaj sağlayan perkler mevcuttu. Daha mı istiyorsunuz? Iron Banner silahları, normalde bildiğimiz silahların bataklık yeşiline boyanmış versiyonları. Destiny 2 Fusion Rifle’ı ile Destiny Rise of Iron Auto Rifle’ını karşılaştırın.

Sıradan bir Fusion Rifle, bataklık yeşili ve Iron Banner logolu (Destiny 2)

Tamamen yepyeni parçalardan yaratılmış, özel görsele sahip bir Auto Rifle (Destiny, Rise of Iron)

Oooooh, unuttum, sanki normal PvP listesinden yeterince farksız değilmiş gibi, Power Level etkileri, Trials’ın ardından, Iron Banner’dan da kaldırıldı.

Iron Banner’ın tek pozitif yanı, harika görünümlü zırhlarıydı. Ne yazık ki Bungie’nin “Destiny 2’nin sezonları” yayınından öğrendiğimiz kadarı ile bu zırhlara Aralık’ta veda edeceğiz ancak ödül ekonomisi, bu değişiklik gerçekleşene kadar değişmeyecek. O eldivenleri mi istiyorsun? Al sana 20’nci Sub Machine Gun!

Prestige Raid ve Challenge Mode

Prestige Raid, maksimum Power Level’ı yükseltmiyor. İnanılır gibi değil. Normal moddan çok daha zor, verdiği ödüller aynı güçte? Ha pardon, verdiği ödüller aynı değil yaaa, farklı bir boyaya sahipler, haksızlık yapmayalım. Bungo, allah aşkına, herkesin Shader kullandığı oyunda, tıp atıp aynı tasarıma sahip zırhların ve silahların, hiçbir fazladan yararı olmadan nasıl bizi sevindirebileceğini düşündün?

Eğer üstüne herhangi bir Shader koyduğumda, normal mod kaskıyla aynı gözüküyorsa, ben niye Hard Mode’la boğuşarak kriz geçireyim? Karakterime bir fayda sağlamayacaksa Hard Mode’un anlamı ne?

Ve tabii bu hafta içerisinde de Challenge mode çıktı. Challenge mode için beklentiler çok değildi, neyse ki Bungie de beklentilerin altında kalmadı. Challenge mekaniğini uygula, fazladan bir garanti zırh veya silah kazan.

Peki Destiny 2 konusundaki en büyük şikayetlerimizin temel sebebi ne?

Destiny 2, hangi oyuna bir Sequel abicim?

Nerden bakarsanız bakın, Destiny 2, Destiny serisinin dördüncü yılıdır. Ancak özellikle Iron Banner karşılaştırmamdan görebileceğiniz üzere oyun “Destiny Yıl 4” gibi hissetmek yerine “Destiny 2 Yıl 1” gibi hissettiriyor. Daha da kötüsü ise Destiny 2, Rise of Iron’a değil, Vanilla Destiny’e bir sequel gibi hissettiriyor. Bunun en büyük sebebi de, Destiny 2 takımının, The Taken King eklentisinin ardından, o kod temelini alarak bölünmesi ve dolayısıyla TTK çıkışından sonraki iki yılda Live Team’in yaptığı her türlü geliştirmenin çöpe gitmesi.

Live Team’in Destiny 1’e kattığı Strike Scoring sistemi

Ya sadece bir eklenti olsaydı?

Açık söylemek gerekirse, Destiny 2’nin bir sequel olması, Destiny’e yarardan çok zarar getirmiş durumda. “PS3 ve X360’ı geride bırakarak çok daha yaratıcı olabiliriz” demişlerdi, ancak iki ay geçmişken birazcık daha detaylı görsel efektler dışında açıkçası yepyeni bir kod temeli oluşturmanın faydalarını henüz görebilmiş değiliz. Peki ya bir düşünün, Destiny 2, yepyeni bir başlangıç olmak yerine, Destiny: Red War eklentisi olarak çıksaydı?

Ben size söyleyeyim:

  • Her karakter, 3 yerine 4 subclass’e sahip olacaktı. Veya belki de 4. subclass eklemek yerine yepyeni bir Class eklenecekti.
  • EDZ, Titan, Nessus ve IO dışında, Old Cosmodrome/Plaguelands, Ay, Venüs, Mars ve Dreadnought hala erişilebilir olacaktı.
  • Live Team’in iki senede gerçekleştirdiği bütün geliştirmeler, bugün oyunda olacaktı ve dolayısıyla ne bir “çeşitlilik” sorunumuz olacaktı, ne de bir Endgame eksikliği. Çünkü bunlar zaten üçüncü yılda mükemmelleştirilmişti.
  • Bungie, oyundan Faction’ları çıkarıp bize “Faction Rally” adında yepyeni bir event olarak kakalayamayacak ve gerçek bir PvE etkinliği yaratmak durumunda kalacaktı.
  • D2’deki Iron Banner faciasını yaşamayacaktık.
  • Her silah, mükemmel dengede olmayacaktı ve oyun “Power Fantasy” eğlencesini kaybetmeyecekti, 4 kişi köşede oturup karşı takımın koridordan birer birer çıkmasını beklediğimiz, saçma bir Crucible sistemimiz olmayacaktı.
  • 6v6, 3v3, Araçlı Büyük haritalar, Free for All gibi tonlarca multiplayer seçeneğimiz olacaktı.
  • Ornament sistemi, Destiny 2’nin ilk DLC’si ile gelecek “ikinci sezon”da oyuna dahil edilmek yerine zaten içinde olacaktı

Destiny, Yıl 2’nin başında sahip olduğumuz ve Destiny 2 ile tamamen çöpe giden mekan ve aktiviteler

Ancak bunun yerine, Curse of Osiris trailer’ında gördüğümüz üzere, Bungie yeni oyuna geçerek Vault of Glass’ı ana oyundan kaldırırken, DLC1 ile bu Raid mekanını bize parayla geri satacak gibi duruyor.

Son Söz

Gerçekten Bungo, Destiny’nin bir sonraki macerasını, yepyeni bir temel üstüne koymak zorunda mıydın? Çünkü nereden bakarsak bakalım, Destiny 1’in üçüncü yılı, Destiny 2’nin ilk yılından daha parlak gözüküyor. Ve insanlar aynı seviyeye gelmek için tekrardan üç yıl beklemek ve yüzlerce lira daha bayılmak istemiyorlar açıkçası.

Kaan Tan, Gamerturk
Kaan Tan, Gamerturk
Sonic the Hedgehog, Destiny ve Sword Art Online uzmanı. Gamerturk kanalının sahibi: https://www.youtube.com/c/gamerturk

Bir yorum bırakın

%d blogcu bunu beğendi: