South Park’ın En Unutulmaz 10 Sahnesi!

Şirketler vs Korsan: Şimdi hanginiz Etik?
Ekim 15, 2017
mario and luigi
Mario and Luigi: Superstar Saga – İnceleme
Ekim 16, 2017
South Park

South Park 20 yılı geride bırakmış, eşsiz bir seri

Trey Stone ve Matt Parker’ın yarattığı South Park serisini herhalde duymayan yoktur. İkilinin yarattığı yetişkinlere yönelik animasyon, hiçbir tabu veya engeli umursamadan eleştirdikleri konular ve mizah unsuru yaptıkları içeriklerle de sık sık gündeme gelebiliyor. Son yıllarda Amerika’nın politik durumuna ve trendlerine yoğunlaşan ekip, 17 Ekim’de çıkacak olan The Fractured But Whole ile seriyi oyun sektöründe de canlandıracak. The Stick of Truth aynı bir South Park sezonu gibiydi. Animasyonlarda karşımıza çıkan eleştirileri esprili bir dille oyuna yediren ekip, The Fractured But Whole ile süper kahraman serilerinin sinema ve dizi sektöründeki durumunu eleştiriyor. Sadece eleştirmekle kalmayıp, bizi de ‘yeni çocuk’ olarak bu maceranın tam ortasına yerleştiriyor.

Cartman ve Kenny’nin ayrılmasıyla birlikte bizler de yeni çocuk olarak bu savaşın tam ortasında bulunacağız. Coon and Friends ile Cartman bir yanda, Mysterion’ın oluşturduğu Freedom Pals bir yanda olacak. Artık oyun iki farklı senaryoyu mu bizlere sunacak bilemiyoruz ama The Fractured But Whole’u merakla bekliyoruz. Bu merak ve heyecanımızı paylaşmak için de sizlere South Park serisinin en unutulmaz 10 sahnesini sunmayı istedik!

10 – City Sushi – Asian Diversity

South Park’ta bulunan City Wok isimli Çin restoranının yanında City Sushi isimli Japon restoranının açılmasıyla başlayan bölümde, karakterlerimize Asyalı’ların ‘aynı olmadığı‘ öğretiliyor. Tabii bu bölümü unutulmaz yapan asıl şey ise Trey Parker’ın performansı.

9 – Human CentiPad

South Park’ın en dikkat çeken, eleştirilen ve bir o kadar da güldüren Human Centipede bölümü, Kyle’ın iPad alması ve kullanım şartlarını okumamasıyla başına gelen olayları ele alıyor. Mahalledeki herkesin kullanım şartlarını okuyup öyle kabul ettiğini öğrenen Kyle ise istemeden Steve Jobs’un deneyi olmayı kabul etmiştir. Matt Stone ‘Japon‘ canlandırması ile yine doruk noktasına ulaşıyor tabii.

8 – Virtual Reality

Oculus Rift, HTC Vive gibi sanal gerçeklik cihazlarının gittikçe popülerleşmesi ve Amerika’daki satışların patlamasını konu alan bu bölümde, Cartman her zamanki gibi Butters üzerinden eğleniyor. Butters’ı sanal gerçekliğe soktuğuna inandıran Cartman kontrol kaybeder. Her zamanki olduğu gibi.

7 – Wiener Wiener Açılışı

The Stick of Truth’un çıktığı yıllarda gittikçe popülerleşen Game of Thrones elbette South Park’ın hedefi olmaktan kaçınamadı. Game of Thrones’un sürekli cinselliği ön plana çıkardığından ötürü George R. R. Martin’i de hedefine alan ikili, bu kusursuz parodiyi besteledi.

6 – Wheel of Fortune

Serinin en başarılı, en şapşal karakterlerinden birisi olan Stan’in babası Randy Marsh, Wheel of Fortune sahnesiyle kendisini oldukça sevdirmişti. Yaptığı aptalca şeyler yüzünden başı sürekli belaya giren Randy ‘canınızı sıkan kişiler‘ sorusuna yanlış yanıtı verir. Hem de yayın sırasında…

5 – Buffalo Soldier

Hazır Randy’den bahsetmişken, sizlere Buffalo Soldier sahnesinden bahsetmek istiyorum. Gittikçe popülerleşen ‘marijuana kansere çaredir’ inancını eleştiren Matt Stone ve Trey Parker, Randy’nin testis kanserine yakalanması üzerinden konuyu ele alır. Hastahaneden rapor alan Randy de ilk işi olarak Bob Marley’in Buffalo Soldier parçasını söyleyerek ‘ilaç‘ almaya gider.

4 – Kyle kills Jesus, Jesus kills Pope

Paskalya olarak bilinen Hz. İsa’nın dirildiği günü kötü amaçları için kullanan Papa’nın peşinden giden Kyle ve İsa beklenmedik bir şekilde tutsak düşerler. Kyle’ın kendisini öldürmesiyle birlikte serbest kalacağını ve Papa’yı durdurabileceğini söyleyen İsa, küçük çocuğa korkmaması gerektiğini de belirtilir. Sessiz bir şekilde ölüp, dirildikten sonra da kilitli odadan çıkabileceklerini söyleyen İsa ise istemeden Kyle’ı zor bir duruma sokar…

3 – Kanye West Gay Fish & My Gurl Ain’t No Hobbit

Kanye West’in bestlediği şarkılar ve Kim Kardashian ile olan ilişkisinin popüler olduğu günlerde çıkan Fishsticks adlı bölüm, ‘Trey Parker ve Matt Stone daha ne kadar ileri gidebilir ki?‘ dedirtecek türdendi. Kanye’nin Bound 2 outrosunun parodisi olan My Gurl Ain’t No Hobbit ise Kim Kardashian’ın bir hobbit olmadığını kanıtlamaya çalışan Kanye’yi konu alıyordu.

2 – Make Love Not Warcraft

South Park’ın en çok beğenilen bölümlerinden olan Make Love Not Warcraft, Matt Stone ve Trey Parker’ın en çok dikkat topladığı eleştirilerden birisiydi. World of Warcraft çılgınlığını ‘sivri bir dille‘ eleştiren ve bir yandan da karakterlerimizi kahraman yapan ikili, South Park sevmeyen insanların dahi eğlenmesine neden olmuştu.

1 – Internet Stars

Ne yazık ki bu bölümün en önemli sahnesine bir türlü ulaşamadım. İnternette ünlü olmak için çalışmaya başlayan ekibimiz, o yılların tüm internet fenomenleriyle bir odada karşılaşırlar. Chocolate Rain’den tutun dramatic chipmunk’a, numa numa guy’dan hapşıran pandaya kadar birçok internet fenomeni tartışmaya girer ve olaylar gelişir.

Daha ekleyemediğim, eklemek istediğim onlarca, yüzlerce sahne olsa da benim en çok güldüğüm ve tekrar tekrar izlediğim sahneleri sizler için derledim. 17 Ekim’de PS4, PC ve Xbox One oyuncularıyla buluşacak olan The Fractured But Whole’a ulaştığım gibi sizler için bir ilk bakış ve inceleme de hazırlayacağım. Hatta ek olarak bir cüzdan dostu bölümü dahi gelebilir kim bilir?

Bir yorum bırakın

%d blogcu bunu beğendi: