Zor Oyun Yanılgısı, Yeni Nesil Oyunculuk

Dragons Dogma Dark Arisen
Dragons Dogma Dark Arisen – İnceleme
Ekim 5, 2017
FIFA 18
FIFA 18 – Arif’in Manchester’a Attığı Gol Burada!
Ekim 5, 2017

Zor Oyun Nedir?

Konuya derinlemesine girmeden önce bazı şeyleri açığa kavuşturmak istiyorum. Sizlere sunacağım bu yazıyı bir oyuncu olarak hazırlamakla birlikte, eleştirdiğim asıl nokta ‘zor oyun‘ konseptinin ve her zor yapıma ‘Dark Souls‘ denmesidir. Burada zor oyun oynayamayan, beceremeyen bir elitist hava içerisinde değilim. 19-20 senelik oyuncu hayatım boyunca profesyonel bir oyuncu olmadım, kendimi hiç böyle görmedim. Karşımdaki kim olursa olsun, kendimi her zaman oyun yeteneklerimden daha çok oyun kültürüm ve bilgim ile öne çıkarmaya çalıştım. ‘Şu oyunu amuda kalkarak hiç ölmeden bitirdim!‘ demek yerine ‘abi aslında şu karakter onun babasıymış ama meğersem annesiymiş ve kimse bilmiyormuş ya!‘ gibi ilginç bilgilerle insanları bilgilendirmeye çalıştım. Yazımda sizleri kişisel başarımlarımla da boğmayacak aksine fikirlerimi ve çıkarımlarımı deneyimlerim ile sunacağım.

Öncelik zor oyun nedir sorusuna yanıt vermekte. Zor oyun dendiği zaman benim neslimin aklına gelen oyunlar genellikle 80’lerin sonu, 90’ların başında çıkan oyunlardır. Ağırlıkla NES oyunları olan bu yapımlar ben 4-5 yaşındayken de zordu, halen de zor. Her ne kadar siz kendinizi geliştirseniz de, yapı ve mekanik olarak bu oyunlar acımasız ve zordur. Oyuncuya ikinci bir şans vermez, gözünün yaşına da bakmaz. Bu yapımlara bir göz attığınızda ağırlıkla Japon oyunları olduğunu da fark etmeniz gerekiyor. Contra, Takeshi’s Challenge, Ghost’N Goblins ve Mega Man gibi platform oyunları tarihin ‘ilk zor‘ oyunlarıdır. Elbette bu yapımlardan örnekler daha sıkça bulunmakta.

Bir başka üzerine değineceğim konu ise oyun haberciliği yapan sitelerin her zor oyunu ‘Dark Souls‘ ile kıyaslaması. Günümüzdeki her oyun oyuncunun ağzına lokmaları tek tek veren ve çiğnemeyi dahi öğreten basit oyunlardır. Her daim ekranda çıkan ‘zıplamak için şu tuşa bas’, ‘combo için bunlara bas’ öğretilerinin sıklığı ne yazık ki ‘oyuncuyu sınayan’ yapımları öldürmüş ve sektörü bu trende itmiştir. Genellikle yabancı sitelerin başlattığı bu ‘X türünün Dark Souls’u’ trendi iyi ki Türkiye’de yapılmıyor, yapılıyorsa haberim yok. Bu durum o kadar sinir bozucu olmaya başladı ki oyuncular artık sıkılmaya dahi başladı.

Zor Oyun

Zor Oyun Vs. Oyuncuyu Sınayan Oyun

Geçmişte çıkan hiçbir oyun ‘çok zor!‘ ibaresiyle eksi almazdı, en azından araştırmalarımda böyle bir inceleme ile karşılaşmadığımı vurgulamak istiyorum. Oyuncuyu zorlayan, terleten Contra, Ghost’N Goblins gibi yapımlar hiçbir zaman başka bir yapıma benzetilmedi ve her zaman kendilerine özgün oldu. Bu oyunlar zor bilindi ve insanlar kendilerini kanıtlamak, bir başarım elde etmek için bu oyunları bitirmeye çalıştırlar. Olması gereken de bu değil midir aslında? Zor bir oyun var ise bu oyun bitirilmeye çalışır, kötülenmez, ağlanmaz. Ağlasanız da geçmişte kimse sizi duyamazdı zaten.

Ancak şimdi sosyal medya çağında yaşıyoruz. Facebook, Twitter, YouTube yanında Steam’den dahi ‘bu oyun çok zor!‘ deyip eksi puan vermemiz parmak kaslarımızla doğru orantıda. Oyuncuların verdiği bu ‘haklı/haksız’ değerlendirmeler koca bir şirketin geleceğini dahi etkileyebiliyor. Peki bu oyunlar gerçekten zor mu?

Zor Oyun

Hayır.

Ne yazık ki oyun sektörü oldukça kötü bir dönemden geçiyor ve bunun sebebi aslında birçok etmen. Oyun geliştiricilerinden ziyade yayıncı firmalar ‘çerez’ diyebileceğimiz içi boş, eğlenceli ancak uzun saatlik yapımlar peşinde koşuyor. Açık dünya öğelerinin şart olduğu oyunlarda artık zorluğa dayalı bir şey de göremiyoruz. Burada bahsettiğim, vurguladığım zorluk ise ‘oyuncunun sınanması.‘ ‘Hardcore oyuncuyum, her oyunu ellerimi bağlayarak oynarım!‘ gibi bir ifadeden bahsetmiyorum elbette. Learning Curve olarak adlandırılan ‘öğrenme eğrisi’ne sahip olan yapımlardan bahsediyorum. Geçmişte oynadığımız her oyun bizleri bilinmez bir diyara adardı ve kaşif ise oyuncu olurdu. Tuşlara basarak, deneme – yanılma üzerine yavaş yavaş öğrenme eğrisini tamamlamaya ve oynamaya başlardık. Oyunlar hep böyleydi, böyleleri de akılda kalıcıydı. Ancak ne yazık ki sektörün basitleşmesiyle birlikte karşımıza sürekli ‘öğretici’ rehberler çıktı ve yeni nesil oyuncular bu akıma alıştı. Hatta o kadar alıştılar ki Dark Souls zor bilindi, dilden dile yayıldı ve böyle tanındı.

Zor Oyun

Dark Souls zor bir oyun değildir, alışma süreci uzundur ve hata kabul seviyesi azdır.

Bu yazıya başlamadan önce düşünerek keşfettiğim ve kendimce ortaya çıkardığım bir terim var. ‘Hata kabul seviyesi‘ olarak adlandırdığım bu terim, oyunun ne kadar oyuncunun elinden tuttuğu ve hatalara göz yumduğu ile alakalıdır. Contra, Ghost’N Goblins, Mega Man, Castlevania II gibi yapımlar hata kabul etmezdi, NES için ve yıllar sonra PS3 için çıkan Ninja Gaiden hatanın bedelini ağır ödetirdi. Zelda II: The Adventure of Link’te ani bir dikkatsizlik sonucu tüm maceranız sona erebiliyordu. Bu oyunların bir ‘öğrenme eğrisi’ olmasına rağmen her zaman oyuncunun en iyi performansını talep ediyordu. Koltuğa yayıldığımız gibi bu oyunları çerez niyetine oynayamıyor, hep tetikte olmamız gerekiyordu.

Dark Souls’da özünde böyle bir yapım ve bu yapımın ‘zor!‘ olarak parlamasındaki asıl sebep Castlevania: Lords of Shadow gibi lokmaları ısıtıp da oyuncuya yediren, sürekli öğretici rehberler ile oyuncunun altını temizleyen bir bakıcı modelinde olan oyunlardır.

İnanın bana bu söylediklerimin elitist olmakla zerre bir alakası yoktur, olamaz da. Karşımdaki hiçbir oyuncuya ‘becereksiz‘ muamelesi yapmam, aksine yardımcı olmaya çalışırım. Beni rahatsız eden asıl şey ise bu ‘zor oyun trendi‘dir. Oyuncuların oynaması rahat, hata kabul seviyesi yüksek, öğrenme eğrisi düşük oyunlara alışmasıdır. Bunun sebebi birçok şey olabilir. Yeni nesil oyuncuların NES dönemindeki zor oyunları kaçırıp, öğretici rehber dolu oyunlarla büyümesi bir sebep olabilir, oyun sitelerinin eğilimi olabilir, trend olabilir. Her şey olabilir. Ancak bu yanlışların doğru etmediğini belirtmek gerekiyor.

Bakıcı havasında olan oyunların arasında sert bir ebeveyn modeliyle ortaya çıkan Demon’s Souls ve Dark Souls, bildiğiniz üzere oyuncunun elinden asla tutmayan bir yapımdır. Eğer bir oyuncu ölüyorsa bu onun kendi hatasıdır. Erken takla atmıştır, vurma şansını kaçırmış yanlış yerde kendisini iyileştirmeye çalışmıştır vs. Birçok sebebi olabilir. Peki size soruyorum o halde, bilmem kaç yıl önce oynadığınız Dark Souls’a şimdi yeniden dönseniz zorlanır mısınız? Hiç sanmıyorum.

Zor Oyun

Bizim Zamanımızda!

Önceki yıllarda Dark Souls oynamış siz ile şimdi Dark Souls oynayan siz arasında dağlar kadar bir fark olmuştur çünkü. Belki oyunu bitirip Dark Souls II ve III’e geçmiş, hatta Bloodborne’u dahi bitirip PvP yapmışsınızdır. Oyunun öğrenme eğrisini çoktan aşıp, From Software’in beklediği Chosen Undead’e dönüşmüşsünüzdür ve yapım artık sizin için idealdir, hatta kolaydır. Bu noktada Dark Souls’a zor deyip, göğe çıkarmak ve diğer oyunları DS’e benzetmek mantıklı mıdır sizce?

Elbette herhangi bir oyunun zor bir görevi olabilir, ancak fikrimce bu zorluk kişiseldir. Kimisi Dark Souls’daki Ornstein ve Smough’u en zor boss olarak görürken, ben Capra Demon ve 3 köpeğinden nefret ederim, Bloodborne’daki Orphan of Kos’dan koşarak kaçmak, Ludwig’i görmek dahi istemem. Kimisi Vice City’deki helikopter görevi yüzünden oyunu tekrar oynamak istemezken, ben planörle reklam dağıttığımız görevde ‘hassiktir, hassiktir!’ modunda pür dikkat oynamaya çalışırım. Her oyuncunun kişiliği, karakteri ve yeteneği farklı yöndedir bu zorlandığımız kısımları da çeşitlendirir. Verdiğim bu örnekler daha düşündükçe ortaya çıkar, ancak konumuz bu değil.

Dark Souls’un zor olmadığını, ama oyuncuyu sert bir şekilde sınadığını düşünüyorum. PC’ye Prepare to Die Edition’ın çıkmasıyla birlikte tanıştığım bu seriyi Games for Windowslive döneminde, 20-30 FPS arası berbat bir performansla oynamıştım, güncelleme de yoktu. 85 saat süren ilk Dark Souls deneyimim bittiğinde, seriye alıştığımı hissetmiştim, ancak zor muydu, hayır. Ben oyuna alışamamış ve kötü oynadığımdan, sabırsız olduğumdan birçok kez ölmüştüm.

Save Noktası Türünün Dark Souls’u!

Gelelim oyun medyasının başlattığı yeni ‘saçma furyaya.’ Crash Bandicoot N. Sane Trilogy ile yeniden canlanan bu trendin yeni kurbanı Cuphead olarak karşımıza çıktı. PlayStation 1’in en başarılı platform oyunlarından olan Crash Bandicoot’un ilk oyununu ‘zor’ olduğu için eleştiren oyun dergileri, platform türünün Dark Souls’u olarak da isimlendirmişti. Koskoca Crash Bandicoot’a Dark Souls demek? Orada duracaksın.

Crash Bandicoot zor bir oyun mu? İlk oyunu belki, zira oyunu 20 sene sonra oynamama rağmen birçok bölümü tekrar tekrar oynamak zorunda kaldım. Zıpla ve ilerle platform mekaniğini acımasız bölümlerle hayata geçiren Naughty Dog’un istediği asıl şey, oyuncuları sınamaktı. Oyuncular zamanı gelince ilerlesin, etraftaki dikenlere, ölümcül şeylere dikkat etsin ve sınansın. Elbette bu oyunun ustası olmuş kişiler var, ancak benim gibi Crash Bandicoot sevdalısı olan birçok oyuncu ‘yahu ben çocukken bu oyunu nasıl bitirmişim?!?‘ diyerek şaşırdı. Çünkü hem oyuncuyu sınayan, hem de oldukça zor bir yapımdı.

Zor Oyun

Ancak oyun medyası popüler olan Dark Souls’a tutunarak Crash Bandicoot’u Dark Souls’a çevirdi ve From Software’in yapımı bir kıyas noktasına dönüştü. Crash Bandicoot’un Dark Souls’a dönüştüğü söylendi, yapım zorluğundan ötürü eleştirildi ve düşük notlar aldı vb. Bu gelişmelerin hepsi yeni nesil oyun habercileri ve oyuncularından ortaya çıktı ve benim gibi birçok eski nesile dönüşen oyuncular rahatsız oldu.

Zor Oyun

Cuphead Gerçekten Zor Mu?

Studio MDHR’nin geliştirdiği Cuphead gerçekten son zamanlarda oynadığım en başarılı platform yapımı. Görselleri, müzikleri, oynanışı ve boss mekanikleri her şey tam yerinde. Oyun yaptığım saçma bir refleks hatasını veya düşünmeden aldığım bir riski cezalandırıyor ve bunu yapmakta da haklı. Bana doğru gelen mermilerden kaçmayıp, ‘biraz daha hasar vereyim!‘ diye ölmek ne yazık ki bu oyunu zor yapmıyor. Sağa kaçacağınıza zıplayarak bardakkafa’nın kırılmasının sorumlusu da biziz. Peki ya öyleyse Cuphead zor mu, yoksa oyuncular mı abartıyor?

Zor Oyun

Cuphead’i oynarken 3 veya 4 vuruşluk bir sağlığa sahibiz, yani oyunun hata kabul seviyesi 3 ile 4 arasında değişiyor. 4 veya 5 defa hata yaptığımızda ölüyor ve bölümü tekrar oynamak zorunda kalıyoruz. İlk başta Mega Man’e ancak oynadıkça Contra’ya benzettiğim Cuphead, aslında insanların tahmin ettiğinden de merhametli ve kolay. Oyunculara özelleştirme imkanını, istedikleri kadar deneme hakkını sunan Cuphead’i oynayabilmek için ‘belli bir seviyede platform oyunu deneyimi‘ gerekiyor, ancak deneyiminiz yoksa da deneye deneye, gelişerek de bu yapımı oynayabilirsiniz.

GameBeat’den Dean Takahashi’nin yaptığı Cuphead fail’ini muhtemelen biliyorsunuzdur. Basit bir engeli ‘zıplayıp – dash atarak‘ geçebilecek Takahashi size bahsettiğim bu ‘hazır lokma‘ oyunların bir kurbanıdır gözümde. Bu olayların ardından kendi Twitter hesabında diğer oyunculara meydan okuyan Takahashi ‘sizden oynayın da görelim!’ gibi bir atıfta da bulunmuştu. Keşke kendisi tek deneyişte geçtiğimi görebilse. Hatta sadece beni değil, benim gibi binlerce oyuncunun o bölümü tek deneyişte, rahatça geçtiğine tanık olsa.

Zor Oyun

Cuphead aslında eski nesil platform oyunlarını temel almış cıvıl cıvıl bir yapım. Birçok boss’a sahip olan oyundaki tek yapmanız gereken karşınıza çıkan düşmanları tanımak ve doğru kararlar vererek hasarlardan kaçınmak. Elbette bunu yapmanız için öğrenme eğrisinde belirli bir seviyeye gelmeniz gerekiyor, ancak inanın bana bu Cuphead’i zor yapmıyor, hatta ‘platform türünün Dark Souls’u‘ hiç yapmıyor. Önemli olan deneyim, sabır ve oyuncunun iradesi.

Benim ölmeme sebebim ise tamamen Contra, Mega Man, Castlevania gibi platform oyunlarıyla içli dışlı olmamda. Eğer bu oyunları hiç oynamamış bir oyuncu olsaydım ben de zorlanacaktım ve kendime kızmak, eleştirmek yerine ‘Cuphead çok zor oyun ya!‘ diyecektim. İnanın bana kendinizi yetersiz görmenizde hiçbir kusur yok, ben de halen yetersiz bir oyuncuyum ancak burada mühim olan şey gelişmek ve daha iyi oynamak.

Siz siz olun ön yargı yapmayın, kendinizi geliştirmeye bakın!

Size vermek istediğim en büyük tavsiye de bu aslında. Dark Souls’u, Cuphead’i veya Crash Bandicoot’u zor diye itelemek yerine kucaklayın ve kendinizi geliştirin. Oyunlar zor diye tepinmek yerine zorlukları aşmaya, bölümleri bitirmeye ve oyunun hakkını vermeye çalışın. Hepimiz böyle yaptık, böyle büyüdük ve oyunları da bu yüzden sevdik. Siz sanıyor musunuz ki Jak II, Devil May Cry 3’ün ilk hali kolay olsa ve sürekli karşımıza öğretici sahneler çıksa sevilirdi? Ben hiç sanmıyorum. Ninja Gaiden, Ghost’N Goblins, Castlevania II, Mega Man gibi oyunlar hiçbir zaman oyuncuların elinden tutmayan, hata kabul seviyesi düşük olan oyunlardır.

Dark Souls gibi öldükçe dirildiğimiz ve ardından boss’a koşabildiğimiz ve yeniden denediğimiz bir oyunun hata kabul seviyesi bu oyunlara göre çok daha yüksektir diye düşünüyorum. Elbette Dark Souls’da hepimiz zorlandık, hepimiz acı çektik ama geliştik, deneyimledik ve Chosen Undead’e veya Hunter’a dönüştük. Capra Demon karşıma çıksa, diz çöküp af diler bakın o kadar diyorum.

Zor Oyun

Entellektüel ve kültürlü bir oyuncu olarak oyun sektörünün hatalarını eleştirmek hakkımız ve yeri gelince de görevimizdir. Bu sektörü ve dünyayı edebiyat, sinema, müzik ve sanat gibi gören birisi olarak bu gelişimleri eleştirmek, yön çizmek gerekmektedir. Oyuncular sektörü eleştirip fikirlerini ortaya kırsın ki bu hatalar giderilsin, oyuncular doğruyu ve yanlışı bilsin. Hiçbir oyuncu deneyimle doğmadı, böyle yaratılmadı. Hepimizin uğraştık, saatlerimizi, sabrımızı bu oyunlarda eskitti ve bu hale geldik. Oyuncular da sabırla, iradeyle ve istekle ‘ön yargı yapmayan’ ve ‘kolaya kaçmayan’ bireylere dönüşebilirler.

Siz yeterki önyargı yapmayın, uğraşın, çabalayın gerekirse diğer oyunculara danışın. Kolayca eleştirmek, şikayet etmek yerine savaşın, bitirin o oyunları!

Bir yorum bırakın

%d blogcu bunu beğendi: