İlk Defa Oynadım #2 – Metal Slug

mario and luigi
Mario and Luigi: Superstar Saga – İnceleme
Ekim 16, 2017
South Park The Fractured But Whole
South Park The Fractured But Whole – İnceleme
Ekim 17, 2017
metal slug

“NE DEMEK METAL SLUG’I İLK DEFA OYNADIN?!” dediğinizi duyar gibiyim, emin olun yalnız değilsiniz. İsmet’in bile beni haşladığı bu konuda herkesten teker teker azar yemişimdir. Ama bu bir gerçek; 20 yıllık hayatımda ilk kez bilinçli olarak Metal Slug oynadım. Peki neden bu kadar geciktim?

Her ne kadar retro oyunlara ilgi duyan ve makul oranda bilgi sahibi olan biri olsam da, ne yazık ki konu arcade’e gelince elim biraz boş kalıyor. Ne yazık ki ben çoğunuz gibi arcade makinelerinde dirsek çürütmedim, büyürken çevremde oyun oynayan çok insan da yoktu. Bu nedenle arcade bilgim yok denecek kadar az, en fazla Tekken Tag Tournament’ı oynamışımdır zamanında.

Ancak geçtiğimiz aylarda yakın bir arkadaşımın Steam üzerinden bana Metal Slug’ı hediye etmesiyle ucundan da olsa bu yapıma bakma şansı buldum. İlk bölümü biraz oynadıktan sonra “iyiymiş, daha sonra oynarım bunu” diye bekletmeye bırakmıştım. Kısmet bugüneymiş.

metal slug

Peki Metal Slug gerçekten de 90’lar gençliğine ismini pelesenk ettirmeye, insanlara güzel anılar hatırlatmaya değen bir oyun mu? Ya da günümüzde de herkes oyunu edinip eğlenerek oynayabilir mi? Eh, bu yazıyı yazıyor olma sebebim de tam olarak bu. Başlayalım o halde.

Ay akşamdan ışıktır…

Öncelikle oyunu bilmeyenler için bir özet geçeyim; Metal Slug 90’larda arcade salonlarına damga vurmuş olan SNK tarafından geliştirilen bir run ‘n gun, yani “koş ve ateş et” oyunu. Oyundaki tek amacımız çeşitli haritalarda yarın yokmuşcasına düşman askeri öldürüp rehinleri kurtarmak ve canlarımızı tüketmeden haritayı bitirmek. Oyun altı görevden oluşuyor ve ortalama iki saatlik bir oynanış süresi var. Yani arkadaşlarınızla kısa zamanda güzel vakit geçirmek için gayet ideal.

Bunu aradan çıkardığımıza göre, incelemeye geçebiliriz.

metal slug

Oyunun Steam versiyonunu oynadığım (ve kolaya kaçmayı hobi edindiğim) için, oyunu ilk kez Free Play modunda denedim. Çünkü run ‘n gun’larda başarılı olduğumu pek söyleyemem (bunu yakın zamanda bana tekrar hatırlattığı için Cuphead’e teşekkür ederim) ve oyunun şöhreti beni biraz korkuttu diyebilirim. Zorluk seviyesini ve kaç jetonla oynayacağımızı belirledikten sonra oyun bizi ilk göreve yolluyor. İşte tam o an, karakteri yürütmeye başladığım an gözüme bir şey çarptı…

Görseller muhteşem.

Gerçekten, hayatımda ben bu kadar akıcı sprite’lara sahip bir oyun oynamadım. Her türlü karakter ve obje olabildiğince doğal hareket ediyor ve pikselleri sayabilecek derecede olmanıza rağmen sanki bir animasyon izlermişsiniz gibi bir izlenim yaratıyor insanda. Utanarak söylüyorum, son zamanlarda oynadığım ve kendisine “retro estetiğine sahip” diyen hiçbir oyunda böylesine harika bir görsel dil görmedim. Yani vardır da, ben görmedim… Kızmayın hemen.

Madem görsellerden başladık, aynen devam edelim. Oyunun görsellerindeki akıcılığa renkler de eşlik ediyor. Buram buram Rambo kokusu aldığım oyun, “askeri bölge” havasını gayet yerinde veriyor renkler sayesinde. Patlayan hiçbir renk yok, tüm haritalar belli bir renk paletiyle renklendirilmiş ve kaç saat oynarsanız oynayın kesinlikle sizi yormuyor.

Heavy Machine Gun!

Oyunun ses dizaynı da en az görseller kadar başarılı diyebilirim. Her ne kadar oyunun eski olmasından dolayı sesler çok kaliteli olmasa da, çıktığı seneye göre SNK bayağı güzel iş çıkarmış. Müzikler sizi gazlayıp Fatih’ten kalan yarım bardak şarap eşliğinde düşman siperlerine koşturtacak kadar iyi ve atmosfere gayet iyi uyuyor. Elbette hiçbiri sanat eseri değil, zira Metal Slug da sanat eseri olmak için uğraşmıyor hiçbir yerde.

metal slug

Fakat bana tuhaf gelen tek konu, neredeyse her konuşmanın aynı kişi tarafından seslendirilmiş olması. Silahları aldığınızda silahın ismini söyleyen ses ile kurtardığınız rehinlerin sesleri bana birebir aynı geldi. Zamanın şartlarından mı, yoksa SNK’nın tembelliği mi bilemem, ancak kulağa tuhaf geldiği bir gerçek…

This is my rifle, this is my gun…

Normalde bu bir oyun makalesi olduğu için oynanıştan en başta bahsetmem gerekirdi, ancak en güzeli en sona saklamak istedim. Bakın arkadaşlar ben çok oyun oynadım, en hızlısından en yavaşına elde silah tutulan her türlü oyunu denemişimdir. Ancak hiçbirinde, bakın hiçbirinde diyorum, bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum.

Oyunda yürürken ateş edebiliyor, sekiz farklı noktaya nişan alabiliyorsunuz. Basit bir pistol ile başladığınız oyunda daha sonra düşmanları öldürerek ya da rehinleri kurtararak yeni silahlar elde edebiliyor, böylece düşmanın üzerine kabus gibi çökebiliyorsunuz… Tabii bir süreliğine. Ne yazık ki pistol dışında her silahın belli bir mermi kapasitesi var ve o silahın aynısını tekrar bulamazsanız zamanla merminiz bitiyor. Haliyle eski güvenilir pistolunuzu kafaya kafaya sıkmaya devam ediyorsunuz.

Oyun zor. Gerçekten hiçbir hatanızı affetmiyor, her ne kadar ortalık ana baba gününe dönse de sizden her hareketinizi düşünerek gerçekleştirmenizi bekliyor ve eğer yapamıyorsanız makineniz sizden bir jeton daha istiyor. Affı yok anlayacağınız. Fakat bu oyundan aldığınız keyfi baltalıyor mu? Kesinlikle hayır. Aksine, her yaptığınız hatada bir şekilde daha çok hırslanıyorsunuz ve benim gibi Free Play bile oynasanız oyunda ustalaşmak, alabileceğiniz en az hasarla bölümü bitirmeye uğraşıyorsunuz. Bu günümüz oyunlarında hiç hissedemediğim bir şey benim.

metal slug

Alabileceğiniz en az hasarla görevi tamamlamak bir lüks değil, aksine bir ihtiyaç Metal Slug’da. Çünkü çoğu run ‘n gun oyunu gibi oyun size ekstra can sağlamıyor (öbür türlü jetonlarınızı nasıl yutacak ki?). Yani anlayacağınız hem kendinizi, hem de cüzdanınızı düşünerek her adımınızı dikkatli atmak zorundasınız. Yoksa benim gibi continue tuşunu spam’liyorsunuz bir yerden sonra.

Oyunun sağında solunda karşınıza çıkacak Super Vehicle-001 isimli araç oyunda işinizi bayağı kolaylaştırıyor, hatta düzgün oynarsanız bir anda gerçek bir kaos makinesine dönüşüyorsunuz. Karakterinizin aksine SV-001 tek vuruşta ölmüyor, ancak bir kez kaybederseniz geri alamıyorsunuz. Tabii sağda solda bulabileceğiniz benzin bidonları ile aracınızın yakıtını doldurabilir, kendisini biraz daha savaşmak için hayatta tutabilirsiniz. Onları bulana kadar patlamazsa tabii..

This is for fighthing, this is for fun…

Bununla birlikte Metal Slug’ı genel hatlarıyla size anlatıp, neyi beğenip neyi beğenmediğimi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Peki ilk paragraftaki sorulara geri dönersek; oyun gerçekten şöhretini hak ediyor mu? Evet. Sonuna kadar hak ediyor. Gerçekten de her hatlarıyla harika bir yapım olan Metal Slug, insanların bana anlattığı kadar var. Hem eğlence, hem de zorluk açısından… Ama özellikle eğlence açısından tabii.

metal slug

Peki günümüzde de Metal Slug’ı sıkıntı çekmeden oynayabilir miyiz? Kesinlikle oynayabiliriz. Bir oyunu bitirdikten sonra nadiren geri dönen ben, kaç kez oyuna tekrar başladım hatırlamıyorum bile. Her oynayışımda ilk kez oynuyor gibi hissettim ve her zaman daha iyi oynamaya çalıştım. Genelde oyunlara sonlara doğru “hadi bit artık” diyen biri olarak bunu hissetmek bayağı şaşırttı beni. Kısa oluşuyla da yapım çerezlik eğlence açısından harika bir seçenek olarak gözüme çarpıyor benim.

Eğer siz de benim gibi daha önce hiç Metal Slug oynamadıysanız, mutlaka Steam üzerinden satın alın ve oynayın. Daha önce oynamışsanız da alın oynayın hatta. Multiplayer, kart ve achievement desteği ile hem yeni oyuncuları, hem de arcade makinelerine harçlığını kaptırmış SNK gazilerini memnun edecek şekilde oyun şu an Steam’de bulunuyor. Fiyatı da gayet ucuz. Beni dinleyin, alın.

Not: Bu yazıyı yazmama oyunu hediye etmek suretiyle vesile olan Yağmur’a teşekkür ederim. Sayende oynadığım en iyi oyunlardan biri deneyimlemiş oldum, hakkını ödeyemem.

Bir yorum bırakın

%d blogcu bunu beğendi: